Köszöntő

Köszöntő

114! Makón jelen pillanatban 114 tételt tartalmaz a települési értékek listája. Ez bizony tiszteletet parancsoló szám. Ha annak a „messziről jött embernek” ez alapján kellene megsejtenie, mekkora település is Makó, bizonyosan nagyvárosra gondolna. Ilyen gazdag értéktárral ugyanis gyakran, csak megyeszékhelyek vagy térségi központok rendelkeznek az országban, de talán még Közép-Európában is. Minden helyi, települési érték megtartó erő az itt élőnek, ugyanakkor vonzerő, turisztikai attrakció az idelátogatónak. A makóit összeköti a makóival – nemcsak a kortárssal, hanem az elmúlt és az eljövendő korok makói polgáraival is –, az ország vagy a világ más tájain élő ember számára pedig érdekessé és tiszteletre méltóvá teszi a várost, a közösséget. Természetesen minden makói másért szereti a települését, ahány ember, annyi ok, de minden makói kötődésében, azonosságtudatában és lokálpatriotizmusában vannak közös nevezők. Ez a gazdagon illusztrált, tudományos igényességgel és sok szeretettel, ésszel és szívvel összeállított kötet épp e közös nevezők közül mutat be jónéhányat. A könyv lapjain felsorolt értékek természetesen léteztek és emberöltők óta hatottak az itt élők hétköznapjaira mindenféle hivatalos program nélkül is. Ahhoz, hogy így összegyűjthessük őket, és e hagyaték örökösei maguk is rácsodálkozzanak, milyen gazdag hagyománykincs az övék: hasznosnak bizonyult a magyar országgyűlés ösztönzése és támogatása is, amely a 2012-ben elfogadott, ún. Hungarikum-törvényben öltött testet. Ez a törvény kutatja és védi Magyarország értékeit, óvja őket attól, hogy feledésbe merüljenek, hogy a globalizáció áldozatává váljanak, hogy kiszoruljanak az életünkből… A Hungarikum-törvény – amely nemcsak konkrétságban, nemzeti meghatározottságában, hanem műfajában is „hungarikum”, vagyis páratlan kezdeményezés a világban –, segít újra felfedezni azt, ami a miénk.
Azt, akik vagyunk.

Teszi ezt települési, térségi és nemzeti szinten. Hiszen vannak olyan értékeink, amelyek bár egy-egy meghatározott földrajzi területhez kötődnek, részei a közös azonosságtudatunknak is (mint tudható, a Dél-Alföld, sőt Makó esetében ilyen a makói vöröshagyma) és vannak olyanok, amelyeket csak az érthet igazán, aki itt él vagy ide látogat. A Hungarikum-törvény „védernyője” alatt folyó helyi értékőrző munka Makón 2016-ban vett új lendületet, amikor elkezdődött a települési értéktár összeállítása.E rövid idő alatt került be ez a 114 hamisítatlan helyi érték a makóiak nagy, közös kincsestárába, és már most számos további várja a Csongrád Megyei Értéktár Bizottság döntését, hogy melléjük hamarosan bekerülhessen.Az értéktárak valódi jelentősége ugyanis ez: csak a fogyásnak, az értékvesztésnek állják útját, a gyarapodást, az értékteremtést inkább ösztönzik. Ez a könyv a közös büszkeség forrása, de egyúttal egyéni biztatás is mindenkinek, hogy ezeket az értékeket maga is megőrizze és gyarapítsa.


Jó olvasást kíván,
Lázár János,
Makó országgyűlési képviselője

„Minden közösségnek legyen értéke és minden értéknek legyen közössége!” – hangzott a felhívás a 2000-es évek elején, s lám mára egy országos hálózattá, „brand-dé” nőtte ki magát a települési értéktárak sora. A makói értéktárat az országban az elsők között hozták létre, ahol azóta is rendületlenül gyűjtjük, csoportosítjuk helyi értékeinket. Az idézett felhívás első fele könnyebben teljesíthető, mely az értékfeltárást, az értéktári munkát és javaslatok lajstromba vételét takarja. A közösségi művelődés szereplőinek az idézet második fele jelent komoly szakmai kihívást, miszerint minden értéknek legyen közössége. Az érték teszi tartóssá az emberek közötti szövetséget, együttműködést – minden más csak érdekszövetség, melynek szavatossága hamar lejár. Az érték célt, tartást, önmeghatározást ad, és teszi cselekvőképessé a közösséget. Makó közel nyolcszázéves múltja során számos jeles személyiséggel, épülettel, emléktárggyal és kötettel gyarapodott városunk, melyekre méltán lehetünk büszkék. Fontos feladatunk a jövő generációinak ezt az örökséget méltóképpen továbbadni, olyan formában, mely könnyen megismerhető, egyszerű nyelvezettel szól az olvasóhoz, tájékoztat, informál, de egyben szórakoztat is. Ilyen kötetet tart a kedves olvasó most a kezében, Értékeink címmel. Szívből gratulálok a kötet megálmodóinak, megvalósítóinak, létrehozóinak. A városunkról szóló sorozat egy újabb színes albummal gazdagodott!
Forgassák szeretettel!


Farkas Éva Erzsébet
Makó Város polgármestere

„Semmi sincsen,
ami mindenkinek egyformán tetszik,
Semmi sincsen, amit mindenki ugyanúgy szeret,
Ami más, mint az, amit értéknek tartasz,
Az valaki másnak még érték lehet.

Kedves Olvasó!
Makó város összegyűjtött értékeinek vaskos gyűjteményét tartja a kezében, de mit nevezünk, mit tartunk értéknek? Hol az a láthatatlan határ, ami megkülönbözteti az igazi értéket a hamistól, az értéktelentől. Nehéz ezen egyszerűnek hangzó kérdésekre választ adnunk, de ahogy a fenti Halász Judit idézetben olvashatjuk nincs olyan érték, ami mindenkinek egyformán tessék, mindenki egyformán szeressen, kedveljen, ezért is oly nagyszerű „hálózat” az értéktár. A helyi emberek által javasolt települési kincseket tudja összegyűjteni, lajstromba szedni és megőrizni a jövőnek. Nem oly régi a kezdeményezés, a kétezres évek elején többirányú összefogás eredményeként szerveződő, a magyarság értékeit összegezni, rendszerezni kívánó mozgalom indult útjára. Széleskörű társadalmi és szakmai egyeztetések eredményeként született meg végül a világon egyedülálló hungarikum törvény, amelyet az Országgyűlés 2012. április 2-án fogadott el egyhangú döntéssel. A törvény célja, hogy megfelelő jogi keretet adjon a magyarság egésze számára fontos értékek azonosításához, dokumentálásához, hozzájárulva az összegyűjtött értékek szélesebb körben való megismertetéséhez.

Kedves Olvasó!
Közös feladatunk, hogy értékeinket a jövőben is megtalálhassuk saját, természetes közegükben, azokon a tájakon, ahol születtek, azokban a közösségekben, amelyek megalkották és máig odafigyelnek rájuk, és erre felhívjuk mindenki figyelmét. Köszönetet szeretnék mondani Lázár János országgyűlési képviselő Úrnak, Farkas Éva Erzsébet Makó Város polgármester Asszonynak támogatásukért. Köszönet a helyi értéktár támogató tagjainak: Benkéné Sándor Barbara, Börcsök Attila, Csengeriné Szabó Éva, Halász Tamás, Joó Zoltánné, Mágori Dániel, Nagy Gábor, Puszta János, SzekeresFerencné, Tamásy Aladár, Zeitler Ádám. Továbbá mindazoknak, akik a munkájukkal segítették az album létrejöttét.


Szikszai Zsuzsanna
József Attila Városi Könyvtár és Múzeum igazgatója,
a helyi értéktár elnöke